Muzyka pomaga

O pozytywnym wpływie muzyki na psychikę ludzie wiedzieli już w średniowieczu. Oficjalnie jednak dopiero w XIX wieku zaczęto stosować muzykoterapię w psychiatrii. W terapii takiej wykorzystuje się kojące, uspokajające i relaksujące oddziaływanie muzyki. Szczególnie podatną na pozytywny wpływ muzyki grupą wiekową są dzieci, gdyż nie krępująca ich zachowania spontaniczność pomaga wyzwolić tkwiące w nich emocje.

Muzykoterapia jest szczególnie skuteczna w leczeniu różnego rodzaju nerwic, depresji, zaburzeń psychicznych. Wykorzystywana jest też jako dodatkowy element terapii przygotowującej do ciężkich zabiegów medycznych oraz w trakcie rekonwalescencji. Oczywiście do muzykoterapii wykorzystuje się specjalne gatunki muzyczne, bo trudno wyobrazić sobie leczenie na przykład współczesną muzyką klubową. Prym w tej dziedzinie wiedzie naturalnie muzyka klasyczna.

Często wykorzystuje się także muzykę relaksacyjną, czy muzykę z odgłosami fauny i flory. Nie ma jednoznacznie sformułowanej teorii na temat doboru gatunku, dlatego w praktyce to pacjent wybiera muzykę, która mu odpowiada.

Warto przeczytać również:
odlewnia metali kolorowych www.klamex.pl | lapinski-stone.pl/parapety/ | http://muzykanacalego.blogspot.com/
A może zainteresujesz się również tymi tematami:
zespół na wesele zielona góra www.zespolbroker.pl | zespół na wesele gdańsk |