Rock

Pod pojęciem rock, który pojawił się w latach czterdziestych dwudziestego wieku kryje się wiele styli muzycznych, których podstawą powstania było czerpanie cech charakterystycznych z rock and rolla, bluesa oraz rhythm and bluesa. Dla wszystkich stylów kryjących się pod nazwą rock, istotną cechą jest zespołowe tworzenie muzyki nawet z tekstami wokalnymi, specyficzne brzmienie gitar zarówno elektrycznych jak i również basowych oraz perkusji.

Utwory z wyraźnie zaznaczoną rytmiką, improwizowane partie solowe zapożyczone od jazzmenów oraz bluesowy wokal to krótka charakterystyka rocka. W latach pięćdziesiątych muzyka rockowa stała się jedną z najbardziej popularnych i znanych form muzycznych. Ze względu na różnorodność tego gatunku i istniejące różnice wynikające od indywidualnych upodobań twórców muzyki rockowej wyłonione zostało jej kilka podgatunków oraz nurtów muzycznych. W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku pojawił się rock progresywny. Wielu muzyków tworząc swoje utwory postawiło sobie za główne zadanie podwyższenie ich poziomu artystycznego. Ich utwory stały się bardziej złożone w konstrukcji muzycznej a wykonywanie trudnych partii wymagało ogromnego mistrzostwa.

Częsta zmiana schematu rytmicznego oraz harmonicznego, znaczne wydłużenie dotychczasowo zazwyczaj trzyminutowych utworów a także skomplikowana treść tekstów stały się cechą charakterystyczną progresywności rocka. Nawiązanie do rozważań na temat filozofii, religii, fantazji a nawet mistycyzmu jakim był przekaz muzyki progresywnej szybko znalazło rzeszę odbiorców wśród zbuntowanej i żądnej zmian młodzieży. Bardzo duża liczba słuchaczy szybko zmieniła swoje ulubione, lekkie utwory rockowe na bardziej wymagające skupienia utwory progresywne. Z kolei na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych pojawił się na arenie muzycznej rock alternatywny. Wiele stylów muzycznych na jego założeniach przeciwstawiło się standardowym nurtom muzycznym lat osiemdziesiątych, które charakteryzowały się niezbyt wysoką jakością dźwięku gitar bazując jedynie na dźwiękach syntetyzatorów. Początkowo niezbyt cieszący się popularnością rock alternatywny dotąd traktowany jako podziemna muzyka rockowa, dopiero dzięki zespołowi Nirvana oraz Peral Jam zaczął święcić sukces w całym świecie.

Z chwilą jego szybkiej komercjalizacji znaczenie alternatywne straciło swoje znaczenie ponieważ ten rodzaj rocka stał się głównym nurtem ówczesnej muzyki.

Warto przeczytać również:
dj na imprezę djmore.pl | czarne mydło |
A może zainteresujesz się również tymi tematami:
| |