Reggae

Cieszącym się ogromną popularnością wśród muzyki rozrywkowej jest wywodzący się z Jamajki styl reggae. Od chwili uzyskania przez Jamajkę niepodległości czyli początkowych lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku ten styl stał się charakterystycznym dla muzyki jamajskiej. Reggae sięga swymi korzeniami do powstania ruchu Rastafari, który pojawił się ponad czterysta lat temu. Jego celem była walka o uprawnienia rasowe a priorytetem powrót do Afryki. Ruch został głównie rozpowszechniony dzięki emigrantom jamajskim. Największą popularność osiągnął wśród czarnoskórych robotników w Stanach Zjednoczonych. Dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku dzięki muzyce reggae dotarł do innych środowisk zarówno w Stanach Zjednoczonych jak również w Europie.

Ponieważ styl muzyki reggae był tworzony przez potomków czarnoskórych niewolników wiele czerpał z muzyki ludowej pochodzącej z Afryki. Największy wpływ na jego kształt wywarła tradycja nyabinghi, która sięga do zgromadzeń Rastafari połączonych z słuchaniem muzyki, tworzonej jedynie przy użyciu bębnów urozmaiconej jedynie śpiewem w tle. Według tej tradycji w muzyce najważniejsze jest serce, którego bicie wydobywane jest przez cały czas trwania utworu. Rozwojowi reggae towarzyszyły również cechy zaczerpnięte z innych gatunków muzyki czyli calypso, bluesa, mento, salsy, samby, rumby oraz wielu innych. Ta atrakcyjna mieszanka wykształciła wyjątkowo oryginalny charakter muzyczny.

Cechą, która charakteryzuje styl reggae jest oryginalne wykorzystywanie przez wokalistów tego samego rytmu. Doprowadza to do tego , że w oparciu o jeden rytm może powstać ogromna ilość wersji wokalnych tylko jednego utworu.

Za największą ikonę stylu reggae uważany jest jamajski muzyk Bob Marley. Mocno związany z ruchem Rastafari w tekstach swoich piosenek często nawiązywał do jego celów i priorytetów. Dzięki muzyce jaką stworzył Marley, reggae stało się popularne w całym świecie a ruch Rastafari zyskał ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej.

W Polsce reggae pojawiło się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Przewodnim tematem tekstów był zepsuty Babilon rozumiany jako zło niesione przez system komunistyczny. Jako pierwszy rytmy reggae zaczął rozpowszechniać w Polsce punkowy zespół Brygada Kryzys. Teksty utworów tego stylu muzycznego natrafiły na podatny grunt zbuntowanej młodzieży ówczesnej Polski.

Warto przeczytać również:
Porównywarka cen na buty na tej stronie www daje Ci możliwość kupna taniej niż myslisz. | balsamy do włosów | olejek cynamonowy
A może zainteresujesz się również tymi tematami:
manicure wola | glenn miller |