Muzyka koncertowa

Koncert wywodzący się z języka łacińskiego oznacza w tłumaczeniu walkę, spór lub współzawodnictwo. W stosunku do przekazów muzycznych głównie instrumentalnych został po raz pierwszy w Polsce użyty w okresie baroku. We współczesnych nam czasach koncert oznacza występ solisty, chóru, orkiestry symfonicznej a także zespołu muzycznego bezpośrednio przed publicznością.

Muzyka koncertowa wywodzi się już od czasów późnego średniowiecza kiedy utwory muzyczne tworzyli trubadurzy oraz epoki renesansu z charakterystycznymi dla niej utworami instrumentalnymi przeznaczonymi jedynie do słuchania.

W odróżnieniu od muzyki scenicznej lub ludowej czy tanecznej głównym zadaniem muzyki koncertowej jest jej przekaz przeznaczony wyłącznie do słuchania. Już w okresie baru tworzone wyłącznie do słuchania fugi, preludia, suity i wszelkiego rodzaju wariacje muzyczne miały cechy muzyki koncertowej. Prawdziwy rozwój koncertów muzycznych datuje się na przełom wieku dziewiętnastego oraz dwudziestego. Wiek dwudziesty to ekspansja muzyki koncertowej. Rozkwit wszelkiego rodzaju gatunków nie tylko wywodzących się z muzyki poważnej takich jak na przykład jazz czy wszelkie odmiany rocka, wpłynął na coraz większą popularność koncertów muzycznych, których zadaniem jest występ współczesnych zespołów muzycznych bezpośrednio przed publicznością.

W dzisiejszych czasach muzyka koncertowa rozbrzmiewa w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach takich jak sale koncertowe lub filharmonie. Jednak ze względu na gatunek muzyczny jaki jest jej podstawą równie dobrze brzmi w klubach muzycznych, obiektach sakralnych, pubach a nawet w domach. Coraz częściej koncerty muzyczne organizowane są również na przestrzeni otwartej. Mogą to być zarówno ogromne stadiony sportowe jak i niewielkie muszle koncertowe.

Współczesna muzyka koncertowa, która nie wywodzi się od muzyki poważnej i możliwość bezpośredniego z nią obcowania staje się ogromnym przeżyciem emocjonalnym dla osób jej słuchających. Przykładem może być festiwal Woodstock, który odbył się w 1969 roku w Stanach Zjednoczonych w Bethel koło Nowego Jorku. Odbywające się w czasie jego trwania koncerty zespołów rockowych przyciągnęły rekordową liczbę wielbicieli muzyki koncertowej. Wzięło w nim udział około pięćset tysięcy ludzi oraz większość najbardziej znanych i wybitnych w tamtym okresie wykonawców muzyki koncertowej.

Warto przeczytać również:
Zdjęcia wielkoformatowe i na płótnie Poznań | http://www.zespolbroker.pl |
A może zainteresujesz się również tymi tematami:
| |