Muzyka a folklor

Mimo, iż muzyka rozrywkowa stała się najbardziej pożądanym gatunkiem muzycznym, można spotkać wiele zespołów, które zajmują się kultywowaniem tradycji. Wykonują one stare utwory ludowe odwołując się przy tym do folkloru i dawnego życia, najczęściej mieszkańców wsi, czyli chłopstwa. Jest to bardzo popularny przejaw nie tylko w gronie ludzi starszych, bądź w średnim wieku.

Istnieje wiele zespołów młodzieżowych, które przypominają stare piosenki ludowe oraz tworzą nowe, w starej aranżacji. Posługują się oni gwarą, pokazują kulturę ludzi z wszystkich regionów Polski. W ich występach możemy spotkać się z barwnym tańcem oraz kolorowym strojem, ale głównie chodzi tutaj o śpiew. Wiele utworów zostało już zapomnianych. Ich zadaniem jest zwrócić się ku temu, co dawne i w nowoczesnym świecie pokazać taki gatunek muzyki. Nie zyskuje on dużego grona ulubieńców, jednak ma swoich miłośników. W każdym regionie powstają kluby i zespoły zrzeszające ludzi w każdym wieku i prezentujące piękno swoich miast bądź krain. Najpopularniejsze z Polsce są zespoły góralskie, krakowskie, śląskie i mazowieckie. Każde z nich maja inne stroje i prezentują przejawy innej kultury, mimo iż wszystkie należą do jednego kraju. Najbardziej znanym z nich jest chyba zespół Mazowsze, który trwa już wiele lat i co roku ma nowych członków.

Ta muzyka wyraża szczególną radość z życia i pochwałę pracy. Odwołuje się do motywów natury i prostoty. Pokazuje współżycie człowieka z rytmem przyrody. Często zwraca się ku pracy na roli i świętom, takim jak dożynki.

Warto przeczytać również:
http://www.tuv-austria.pl | |
A może zainteresujesz się również tymi tematami:
| |