Latino

Gatunek muzyki latynoamerykańskiej określa charakterystyczny styl rytmów w Ameryce Łacińskiej. Wywodzi się z muzyki kubańskiej, która zawiera wiele cech hiszpańskich oraz afrykańskich. W zależności od regionu muzyka latynoamerykańska czerpała z wzorów przedkolumbijskich, andyjskich, włoskich, wschodnioeuropejskich a także jazzu, cuarteto czy chamame.

Muzykę należącą do gatunku latynoamerykańskiego można podzielić na wiele grup. Jedna z nich stanowi nurt muzyki afro brazylijskiej. Jak sama nazwa wskazuje jej korzenie sięgają do tradycyjnej muzyki brazylijskiej. Połączenie rytmów jakie przywieźli ze sobą niewolnicy z Afryki z rytmami portugalskimi przyczyniło się do powstania na przykład znanej wszystkim samby.

W Kolumbii powstał nurt afro brazylijski. Opierał się on na zmieszaniu elementów charakterystycznych dla muzyki europejskiej z elementami przyniesionymi z Afryki. Najważniejszą rolę przy tworzeniu muzyki odgrywają dźwięki akordeonu. Przykładem tego nurtu jest cumbia czyli kolumbijski taniec ludowy o wyjątkowo charakterystycznym rytmie. Odmiana cumbia villera stała się formą muzyki dyskotekowej. Muzyka afro karaibska doszukuje swych korzeni na Kubie poprzez połączenie elementów zaczerpniętych z Afryki i Europy. W wyniku tej mieszanki powstała między innymi merengue, son oraz calypso. Merengue wywodząca się z Dominikany i traktowana tam jako taniec narodowy charakteryzuje się jednostajnym rytmem i często dość wulgarnym w odbiorze tekstem. Z kolei calypso jest muzyką powstałą w oparciu a afrykańskie pochodzenie oraz improwizowaną balladą. Jej korzenie sięgają wysp Ameryki Środkowej.

Rodzajem muzyki latynoamerykańskiej jest również nurt andyjski. Wywodzi się on z tradycji muzycznych krajów andyjskich, które powstały w oparciu o melodykę hiszpańską z elementami muzyki Indian, którzy zamieszkiwali tereny jeszcze przed okresem konkwistadorskim. Przykładem może być carnavalito, który charakteryzuje radosny i oryginalny rytm. Również folklor pampański jest stylem grupy tańców latynoamerykańskich.

Odnajdujący swoje korzenie w muzyce ludowej pochodzącej z Hiszpanii zanany jest w Argentynie, Chile oraz Urugwaju. Charakterystyczna dla tego stylu jest chacarere. Rytmiczny i dość szybki i bardzo rytmiczny taniec grupowy rozpoczyna się od uderzenia stopami o podłogę i często stanowi przerywnik podczas milongii.

Warto przeczytać również:
Teraz w każdym domu mogą być grzejniki ozdobne. Także w Twoim. | www.artenso.com.pl/ |
A może zainteresujesz się również tymi tematami:
| |