Hard Rock

Jednym ze znanych wszystkim gatunków muzyki rozrywkowej jest hard rock. Jego powstanie datuje się na przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Korzenie hard rocku wywodzą się z połączenia cech charakterystycznych rock and rolla oraz bluesa. Do muzyków charakterystycznych dla tego rodzaju gatunku muzycznego należy przede wszystkim Jimi Hendrix, zespół Deep Purple czy Led zeppelin.

O zakwalifikowaniu określonego utworu do hard rocka decyduje dość ostre brzmienie gitar elektrycznych. Sekcja rytmiczna którą tworzy zazwyczaj perkusja oraz gitara basowa ma pełne brzmienie a wokal w utworze hardrockowym jest bardzo agresywny i wyjątkowo surowy. W trakcie wykonywania utworu najczęściej wplatana jest solowa partia gitary lub instrumentu klawiszowego. Istotne znaczenie dla tego stylu muzycznego ma coda czyli zakończenie utworu. W hard rocku wykorzystując motyw przewodni ma za zadanie podsumować przekaz utworu oraz go zamknąć. Często nabiera zwiększonego tempa i jest bardzo dynamiczna.

W trakcie rozwoju hard rocka, niektórzy muzycy opierając się na cechach tego stylu zwiększając tempo muzyki i jego większą agresję wykształcili jego odmianę. Powstały w ten sposób heavy metal przejął głównie charakterystyczna manierę muzyczną bluesa coraz rzadziej nawiązując do wczesnych form rock and roll a. W ten sposób partie solowe gitar charakteryzują się zdecydowanie większą ekspresją oraz tempem. Muzycy gitarowi zespołów heavy metalowych stali się mistrzami tak charakterystycznych dla stylu solówek. Zespoły, które zapoczątkowały hard rock takie jak Led Zeppelin, Black Sabbath czy Deep Purple stały się ikonami tego nurtu muzycznego. Powstała subkultura metalowców stworzona przez ogromną rzeszę fanów, którzy pojawili się w całym świecie.

Na bazie hard rocka powstał również punck rock. Pierwsze zespoły tworzące muzykę nawiązującą do korzeni muzyki rockowej pojawiły się na w połowie lat siedemdziesiątych. Jako pierwszy odrzucił wpływ bluesa zespół Judas Priest, który rozpoczął w ten sposób erę punck rocka. Jego śladami muzycznymi zaczęło podążać wiele zespołów, między innymi Sex Pistosls, Blondie czy The Clash. Koncerty odbywały się w niewielkich klubach do których uczęszczała młodzież należąca do subkultury punkowej a muzyka punck rock i treść utworów stała się wyrazem ich idei oraz odczuć.

Warto przeczytać również:
Restauracja Manufaktura | http://rocktone.pl/p/13/853/strymon-bluesky-reverb-efekty-podlogowe.html | fabrykanadrukow.com
A może zainteresujesz się również tymi tematami:
| |