Blues

Do rozpowszechnienia bluesa przyczynili się potomkowie niewolników z południa Stanów Zjednoczonych. Tłumacząc z języka angielskiego ten znany nurt muzyczny oznacza smutek i rozpacz. Blues korzeniami sięga do muzyki folk, tak zwanych work songów czarnych niewolników z plantacji bawełny oraz muzyki religijnej gospel, która wywodzi się od rozwijającej się w dziewiętnastym wieku kultury czarnoskórych zamieszkujących Stany Zjednoczone.

Tkliwe i smutne teksty oraz sama muzyka to nawiązanie do kołysanek śpiewanych przez matki, smutnych opowieści murzyńskich włóczęgów oraz żałość żebraków wyciągających dłoń po pieniądze lub kawałek chleba. Muzyka bluesowa to przede wszystkim opowieść o problemach i radościach czarnych ludzi, nierówności społecznej oraz rasizmie. Pierwotnie instrumentami używanymi do wydobywania dźwięków bluesa były prymitywne drumle, dzwonki oraz klaszczące dłonie. Dziś muzycy tego nurtu używają najczęściej harmonijki ustnej, gitary nieraz instrumentów dętych a nawet fortepianu.

W dziewiętnastym wieku blues był jedynie znany na południu Stanów Zjednoczonych. Z chwilą emigrowania czarnej ludności na północ ten styl muzyczny zaczął się rozpowszechniać co doprowadziło do wykształcenia się jego „miejskiej” odmiany bluesa. W latach trzydziestych pojawił się kolejny gatunek tak zwany jump blues. Ten rodzaj muzyki głównie charakteryzował nadający rytm saksofon i wyjątkowo krzykliwy wokal. Jump blues jako jedyny używał gitary wyłacznie w sekcji rytmicznej. Z kolei w latach czterdziestych pojawił się na rynku muzycznym tak zwany blues elektryczny. Muzycy go tworzący kładli głównie nacisk na znaczne wzmocnienie dźwięku gitary basowej oraz harmonijki ustnej. Pojawiło się jego kilka odmian regionalnych takich jak na przykład Blues chicagowski czy teksański. Połowa dwudziestego wieku przyniosła kolejną modyfikacje nostalgicznego bluesa w bardziej spontaniczny i żywiołowy. Ten nurt dał początek rhythm and bluesowi. Spopularyzowanie tej odmiany muzycznej wśród białych mieszkańców Stanów Zjednoczonych dało podwalinę rock and rollowi i wielu innym gatunkom muzycznym. Nawet jazz u swoich podstaw wiele czerpał z bluesa.

Przez lata ewolucji jaką przeszedł pierwotny blues z jego korzeni powstało wiele znanych odmian. Począwszy od Bluesa Delty, poprzez Blues wiejski, miejski czy jump blues do blues elektryczny.

Warto przeczytać również:
www.quatrorysunek.pl - tutaj | wyroby z tworzyw sztucznych | blackwolfstudio
A może zainteresujesz się również tymi tematami:
| |